pashagaming

Ritabet Şikayet

Yabancı bahis sitelerinden bir tanesi olarak karşımızda duran ritabet markası, 2011 yılından beri Türkiye piyasasında hizmet vermeye devam etmektedir. İlk bakışta köklü bir site olarak görülen bu platform hakkında, ritabet şikayet konuları üzerinde bir araştırma yapıldığında, üyelerin farklı açılardan mağduriyet yaşadıklarını dile getirdiği dikkat çekmektedir. Elbette az sayıda kullanıcı tarafından gündeme getirilen şikayet başlıkları olmak ile birlikte, yine de üye olmadan ve yatırım yapılmadan önce, dikkate alınmasında fayda vardır.

Ritabet Şikayetleri Nelerdir?

Ritabet hakkında gündeme getirilen şikayetler üzerine bir inceleme yapıldığında, ilk sırada lisans belgesinin yer aldığı görülecektir. Site üzerinde yapılan incelemede ve elde edilen bilgiler de görüldüğü kadarıyla, ritabet markası lisans konusunda, hem Malta oyun kontrol komisyonunu hem de Curacao oyun kontrol komisyonunu tercih etmiştir. İki farklı ülkenin lisans komisyonları tercih edilmiş, iki açıdan sitenin denetim altına alındığı ifade edilmiştir.

Ritabet Ödeme Şikayetleri

Ritabet Ödeme yöntemleri konusunda, ritabet sitesi üzerinde bir inceleme yapıldığında, farklı seçeneklerin aktif olduğu görülecektir. Özellikle para yatırma işlemlerinde, astropay, cep bank ve havale sisteminin kullanıldığı dikkat çekmektedir. Her üç seçenek için de 100 Türk lirası minimum limit ile para transferi işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Para çekme işlemleri bölümüne geçildiğinde ise, ödeme şikayetleri ifadesi ortaya çıkmaktadır. Burada yalnızca banka havalesinin aktif olarak kullanıldığı görülecektir. Başka hiçbir seçenek üzerinden hizmet verilmiyor olması, sitenin en büyük eksikliği olarak ön sıralarda durmaktadır.

Ritabet Müşteri Hizmetleri Şikayetleri

Ritabet sitesinin iletişim kanalları üzerinde bir inceleme yapıldığında, müşteri hizmetleri bölümünün, elektronik posta adresi sisteminden ve profesyonel canlı destek hattından meydana getirildiği görülecektir. Ritabet şikayet konuları özellikle profesyonel olduğu söylenen canlı destek hattı üzerine yoğunlaşmıştır. Hizmetlerin sunulması, çözüme kavuşturulması gibi konularda üyelerin dinlenmesi görüş ve önerilerinin alınması gibi konularda sıkıntı yoktur. Buradaki sıkıntı, çevrim içi olma zamanlarıdır. Klasik mesai anlayışının gündemde olduğu görülecektir. Tatil günleri, özel ve resmi tatil günleri içerisinde, müşteri hizmetleri temsilcisine ulaşma konusunda sorun yaşanması muhtemeldir. Elektronik posta adresi olarak belirlenen supportritabet adresine mail gönderilmesi ve geri dönüş konusunda bir sıkıntı yoktur. Ancak, 24 saat içerisinde geri dönüşüme ihtimalinin olmadığı da unutulmamalıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.